Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-WJLXT905LE-C2
Intel WJLXT905LE.C2
| Part Number: | Intel WJLXT905LE.C2 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-WJLXT905LE-C2 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet Transceiver, CMOS, PQFP32 |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-WJLXT905LE-C2 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Transceiver, CMOS, PQFP32
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Nominal Supply Current | 100 mA |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3.135 V |
| Nominal Supply Current | 100 mA |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intel Intel WJLXT905LE.C2
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the data rate of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the minimum operating temperature of the product?
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the data rate of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
