Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82574IT-S-LBAC
Intel WG82574IT S LBAC
| Part Number: | Intel WG82574IT S LBAC |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82574IT-S-LBAC |
| Qty Available: | |
| Description: | Ethernet CTLR Single Chip 10Mbps/100Mbps/1000Mbps 1.05V/1.9V/3.3V 64-Pin QFN EP Tray |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82574IT-S-LBAC Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet CTLR Single Chip 10Mbps/100Mbps/1000Mbps 1.05V/1.9V/3.3V 64-Pin QFN EP Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | PCI, PCIe, SMBus, SPI |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 9 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542310000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1 mm |
| Length | 9 mm |
| Width | 9 mm |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | PCI, PCIe, SMBus, SPI |
| Max Input Voltage | 3.6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 9 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Schedule B | 8542310000 |
| Simplex/Duplex | Full Duplex |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1 mm |
| Length | 9 mm |
| Width | 9 mm |
Documentation for Intel Intel WG82574IT S LBAC
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the data rate of this Ethernet controller?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the part number of the product?
What is the data rate of the product?
What is the supply voltage range of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


