Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82567VSLAW7
Intel WG82567VSLAW7
| Part Number: | Intel WG82567VSLAW7 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82567VSLAW7 |
| Qty Available: | |
| Description: | PHY 1-Port 1GbE 10/100/1000Mbps 56-Pin QFN |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82567VSLAW7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
PHY 1-Port 1GbE 10/100/1000Mbps 56-Pin QFN
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN |
| Mount | Surface Mount |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 980 mV |
| Number of Transceivers | 1 |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the data rate of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many transceivers does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.