Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82567LM-SLAVV
Intel WG82567LM-SLAVV
| Part Number: | Intel WG82567LM-SLAVV |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82567LM-SLAVV |
| Qty Available: | |
| Description: | Gigabit Ethernet Controller QFN-56 |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Ethernet Interface ICs > Intel-WG82567LM-SLAVV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Gigabit Ethernet Controller QFN-56
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFN EP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 980 mV |
| Number of Transceivers | 1 |
Documentation for Intel Intel WG82567LM-SLAVV
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the data rate of the product?
What is the physical package of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.