Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F256J3C125SL7HD
Intel TE28F256J3C125SL7HD
| Part Number: | Intel TE28F256J3C125SL7HD |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F256J3C125SL7HD |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash 256MBIT 125NS 56TSOP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F256J3C125SL7HD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash 256MBIT 125NS 56TSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Access Time | 125 ns |
| Frequency | 125 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intel Intel TE28F256J3C125SL7HD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
Are there any alternative names for this product and its manufacturer?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.