Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F160C3TC90
Intel TE28F160C3TC90
| Part Number: | Intel TE28F160C3TC90 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F160C3TC90 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash 16MBIT 90NS 48TSOP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F160C3TC90 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash 16MBIT 90NS 48TSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Access Time | 90 ns |
| Frequency | 90 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 15.3 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intel Intel TE28F160C3TC90
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the memory type and interface of the product?
What is the temperature range for operating this product?
Are there any compliance certifications for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.