Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F128J3C150SL759
Intel TE28F128J3C150SL759
| Part Number: | Intel TE28F128J3C150SL759 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F128J3C150SL759 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash 128MBIT 150NS 56TSOP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-TE28F128J3C150SL759 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash 128MBIT 150NS 56TSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Access Time | 150 ns |
| Density | 128 Mb |
| Frequency | 150 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 122.1 MB |
| Memory Type | FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Packaging | Bulk |
| Sync/Async | Asynchronous |
Documentation for Intel Intel TE28F128J3C150SL759
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the max operating temperature of the product?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.