Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Intel Solid-State Drive 520 Series - Solid state drive - 60 GB - internal - 2.5"
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | 600 |
| Weight | 90.718474 g |
| ESD Protection | No |
| Interface | SATA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Height | 25.4 mm |
| Length | 152.4 mm |
| Width | 114.3 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the interface of this solid-state drive?
What are the dimensions of this solid-state drive?
Is this solid-state drive ESD protected?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.