Integrated Circuits (ICs) > Intel-S80296SA50
Intel S80296SA50
| Part Number: | Intel S80296SA50 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intel-S80296SA50 |
| Qty Available: | |
| Description: | Microcontroller, 16-Bit, 8096 CPU, 50MHz, CMOS, PQFP100, QFP-100 |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Intel-S80296SA50 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller, 16-Bit, 8096 CPU, 50MHz, CMOS, PQFP100, QFP-100
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Access Time | 50 µs |
| Frequency | 50 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of I/Os | 32 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| Packaging | Bulk |
| Peripherals | PWM |
| RAM Size | 2.5 kB |
Documentation for Intel Intel S80296SA50
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of the Intel S80296SA50 microcontroller?
What is the maximum operating temperature of the Intel S80296SA50 microcontroller?
How many I/Os does the Intel S80296SA50 microcontroller have?
What is the RAM size of the Intel S80296SA50 microcontroller?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.