Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RD28F1604C3TD70SB93
Intel RD28F1604C3TD70SB93
| Part Number: | Intel RD28F1604C3TD70SB93 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RD28F1604C3TD70SB93 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash Ram 16MIT Paral 66SCSP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RD28F1604C3TD70SB93 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash Ram 16MIT Paral 66SCSP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 66 |
| Frequency | 70 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 15.3 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intel Intel RD28F1604C3TD70SB93
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the frequency of the product?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.