Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RC28F800C3BD70
Intel RC28F800C3BD70
| Part Number: | Intel RC28F800C3BD70 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RC28F800C3BD70 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash 8MBIT 70NS 64EASYBGA |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RC28F800C3BD70 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash 8MBIT 70NS 64EASYBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Access Time | 70 ns |
| Frequency | 70 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 7.6 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intel Intel RC28F800C3BD70
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the IC Flash?
What is the memory size of the IC Flash?
What is the interface of the IC Flash?
What is the max operating temperature of the IC Flash?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.