Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RC28F640K3C110
Intel RC28F640K3C110
| Part Number: | Intel RC28F640K3C110 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RC28F640K3C110 |
| Qty Available: | |
| Description: | Flash, 4MX16, 110NS, PBGA64, 1 Mm Pitch, BGA-64 |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-RC28F640K3C110 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Flash, 4MX16, 110NS, PBGA64, 1 Mm Pitch, BGA-64
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Access Time | 110 ns |
| Frequency | 110 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 61 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intel Intel RC28F640K3C110
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the memory size of the product?
What is the max operating temperature of the product?
What is the packaging of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.