Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CAN Power Down/Sleep 5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 50 mA |
| Number of Transceivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many transceivers does the product have?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.