Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-QG82945GSE-S-LB2R
Intel QG82945GSE S LB2R
| Part Number: | Intel QG82945GSE S LB2R |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-QG82945GSE-S-LB2R |
| Qty Available: | |
| Description: | Dram Controller, 64M X 16, Cmos, PBGA998, 34 X 34 Mm, 0.8128 Mm Pitch, FCBGA-998 |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-QG82945GSE-S-LB2R Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dram Controller, 64M X 16, Cmos, PBGA998, 34 X 34 Mm, 0.8128 Mm Pitch, FCBGA-998
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 998 |
| Interface | PCI, SATA, USB |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Termination | SMD/SMT |
| Length | 27 mm |
| Width | 27 mm |
Documentation for Intel Intel QG82945GSE S LB2R
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the function of this product?
What are the dimensions of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
