Integrated Circuits (ICs) > Intel-P80C3224SF88
Intel P80C3224SF88
| Part Number: | Intel P80C3224SF88 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intel-P80C3224SF88 |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit 80C51 CISC ROMLess 5V 40-Pin PDIP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Intel-P80C3224SF88 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit 80C51 CISC ROMLess 5V 40-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 40 |
| Access Time | 24 µs |
| Core Architecture | 80C51 |
| Frequency | 24 MHz |
| Max Frequency | 24 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of I/Os | 32 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Oscillator Type | External |
| RAM Size | 256 B |
Documentation for Intel Intel P80C3224SF88
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.