Integrated Circuits (ICs) > Intel-P80C321SF88
Intel P80C321SF88
| Part Number: | Intel P80C321SF88 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intel-P80C321SF88 |
| Qty Available: | |
| Description: | MCU 8-bit 80C51 CISC ROMLess 5V 40-Pin PDIP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Intel-P80C321SF88 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit 80C51 CISC ROMLess 5V 40-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | DIP |
| Access Time | 16 µs |
| Frequency | 16 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 32 |
| Oscillator Type | External |
| RAM Size | 256 B |
| Schedule B | 8542310000 |
Documentation for Intel Intel P80C321SF88
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the part number and alternate part numbers?
What are the technical specifications of the product?
Are there any compliance statements for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.