Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Microcontroller, 8-Bit, 8051 CPU, 12MHz, CMOS, PDIP40, PLASTIC, DIP-40
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 40 |
| Core Architecture | 80C51 |
| Frequency | 12 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 256 B |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
