Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MPU EP80579 Integrated Processor RISC 32bit 90nm 1.2GHz 1088-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 1088 |
| Data Bus Width | 32 b |
| Frequency | 1.2 GHz |
| Interface | CAN, PCI, SATA, SPI, SSP, UART, USB |
| Max Frequency | 1.2 GHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.3 V |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Number of Cores | 1 |
| Number of Programmable I/O | 36 |
| Number of UART Channels | 2 |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the brand of this product?
What is the type of processor used in this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.