Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contact for details
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 360 |
| Frequency | 520 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Min Supply Voltage | 1.17 V |
Documentation for Intel Intel NHPXA270C0C520
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Is the product RoHS compliant?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.