Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
System Controller Hub 1295-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Memory Size | 2 GB |
| Memory Type | DDR2 |
| Length | 37.5 mm |
| Width | 37.5 mm |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the case/package type of the product?
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the memory size and type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.