Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Pentiumm Processor 760 (2M Cache, 2.00A Ghz, 533 Mhz Fsb) Uf
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 479 |
| Data Bus Width | 32 b |
| Frequency | 2 GHz |
| Max Frequency | 2 GHz |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Number of Cores | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.356 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the Intel processor mentioned in the product detail page?
What is the data bus width of the Intel processor?
What is the maximum operating temperature of the Intel processor?
Is the Intel processor RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.