Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-JS28F160B3BD70
Intel JS28F160B3BD70
| Part Number: | Intel JS28F160B3BD70 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-JS28F160B3BD70 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash 16MBIT 70NS 48TSOP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-JS28F160B3BD70 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash 16MBIT 70NS 48TSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Access Time | 70 ns |
| Address Bus Width | 20 b |
| Density | 16 Mb |
| Frequency | 70 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 15.3 MB |
| Memory Type | FLASH, NOR |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 18 mA |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 16 b |
Documentation for Intel Intel JS28F160B3BD70
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the interface of the product?
What is the memory size of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.