Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-GE28F640C3TC80-S-B93
Intel GE28F640C3TC80 S B93
| Part Number: | Intel GE28F640C3TC80 S B93 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-GE28F640C3TC80-S-B93 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Flash 64MBIT 80NS 48VFBGA |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Memory > Intel-GE28F640C3TC80-S-B93 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Flash 64MBIT 80NS 48VFBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Access Time | 80 ns |
| Frequency | 80 GHz |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 61 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
Documentation for Intel Intel GE28F640C3TC80 S B93
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the operating temperature range for this product?
What is the interface type of this product?
Is this product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.