Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Intel PRO/1000PT Quad Server Pcie Ad
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Screw |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Ports | 4 |
| Operating Supply Current | 1.008 A |
| Operating Supply Voltage | 12 V |
| Power Consumption | 12 W |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the data rate and interface of the adapter?
How many ports does the adapter have?
What is the maximum and minimum operating temperature of the adapter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.