Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Server Adapter Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Screw |
| Data Rate | 100 Mbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Operating Supply Current | 1.5 A |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 4.95 W |
Documentation for Intel Intel EXPI9402PTBLK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the data rate of the product?
What is the operating supply voltage?
What is the packaging type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




