Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ethernet Server Adapter
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Screw |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Current | 1.5 A |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Consumption | 4.95 W |
Documentation for Intel Intel EXPI9402PT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What are the physical specifications of the adapter?
What is the data rate and interface of the adapter?
How many ports does the adapter have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

