Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Intel Pro/1000 Pf Dual Port Server Adapter - Network Adapter - Pci Express X4 - Gigabit Lan - 1000Base-Sx - 2 Ports...
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Screw |
| Capacitance | 1 nF |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Current | 1 A |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Power Consumption | 3.3 W |
Documentation for Intel Intel EXPI9402PFBLK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with RoHS?
Can I download datasheets and manufacturer documentation for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.