Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Screw |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Current | 1 A |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Consumption | 3.3 W |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

