Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1000BASE-SX PCI Express Gigabit Fiber Connection
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Socket |
| Capacitance | 1 nF |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Ports | 1 |
| Operating Supply Current | 1 A |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Consumption | 3.3 W |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the interface of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many ports does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.