Electronic Component
PCX has Intel Electronic Component Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
MCU 8-bit MCS51 80C51 CISC 8KB EPROM 5V 44-Pin PLCC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Core Architecture | 80C51 |
| Frequency | 24 MHz |
| Max Frequency | 24 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Memory Size | 8 kB |
| Memory Type | EPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 256 B |
Documentation for Intel Intel EE87C51FA24SF76
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the memory size of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.