           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Intel-E28F320J3A110
Intel E28F320J3A110
Part Number: Intel E28F320J3A110
Manufacturer: Intel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Intel-E28F320J3A110
Qty Available:
Description: Flash, 2MX16, 110NS, PDSO56, 14 X 20 Mm, TSOP-56
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intel E28F320J3A110 Available.
Flash, 2MX16, 110NS, PDSO56, 14 X 20 Mm, TSOP-56
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 56
Access Time 110 ns
Density 32 Mb
Frequency 110 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 30.5 MB
Memory Type NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V