Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-E1G42EF
Intel E1G42EF
| Part Number: | Intel E1G42EF |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-E1G42EF |
| Qty Available: | |
| Description: | Contact for details |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > Intel-E1G42EF Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Contact for details
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Data Rate | 1 Gbps |
| Interface | Ethernet, PCIe |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Ports | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Consumption | 2.2 W |
Documentation for Intel Intel E1G42EF
| Datasheet | View & Download Intel-E1G42EF Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the data rate of the product?
How many ports does the product have?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
