           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Intel-DA28F640J5A150
Intel DA28F640J5A150
Part Number: Intel DA28F640J5A150
Manufacturer: Intel
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Intel-DA28F640J5A150
Qty Available:
Description: NOR Flash Parallel 5V 64M-bit 8M x 8/4M x 16 150ns 56-Pin SSOP
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Intel DA28F640J5A150 Available.
NOR Flash Parallel 5V 64M-bit 8M x 8/4M x 16 150ns 56-Pin SSOP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 56
Access Time 150 ns
Density 64 Mb
Frequency 150 GHz
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 61 MB
Memory Type NOR
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 65 mA
Operating Supply Voltage 5 V