Integrated Circuits (ICs) > Intel---Altera-EVB-EP53A8HQI
Intel / Altera EVB-EP53A8HQI
| Part Number: | Intel / Altera EVB-EP53A8HQI |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intel---Altera-EVB-EP53A8HQI |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Management IC Development Tools Eval Board EP53A8HQI 1000mA Sync Buck Con |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Intel---Altera-EVB-EP53A8HQI Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Management IC Development Tools Eval Board EP53A8HQI 1000mA Sync Buck Con
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Switching Frequency | 5 MHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the output current of the product?
Is the product RoHS compliant?
Does the product come with an evaluation kit?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.