Integrated Circuits (ICs) > Intel---Altera-EVB-EN5394QI
Intel / Altera EVB-EN5394QI
| Part Number: | Intel / Altera EVB-EN5394QI |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Intel---Altera-EVB-EN5394QI |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Management IC Development Tools Eval Bd 9A Syn Buck PWM DC-DC Converte |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Intel---Altera-EVB-EN5394QI Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Management IC Development Tools Eval Bd 9A Syn Buck PWM DC-DC Converte
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Output Current | 9 A |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Switching Frequency | 4 MHz |
Alternate Descriptions
FAQ’s
Is this product compatible with Intel / Altera devices?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the output current of this product?
Does this product have an evaluation kit?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.