Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM7256AEFC256-7N
Intel / Altera EPM7256AEFC256-7N
| Part Number: | Intel / Altera EPM7256AEFC256-7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM7256AEFC256-7N |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 126.6MHz 3.3V 256-Pin FBGA Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM7256AEFC256-7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® 7000A Family 5K Gates 256 Macro Cells 126.6MHz 3.3V 256-Pin FBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Frequency | 166.67 MHz |
| Max Frequency | 172.4 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 5000 |
| Number of I/Os | 164 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Number of Programmable I/O | 164 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPM7256AEFC256-7N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the operating voltage range for this product?
How many I/O pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





