Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM7064AE-FC100-10
Intel / Altera EPM7064AE-FC100-10
| Part Number: | Intel / Altera EPM7064AE-FC100-10 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM7064AE-FC100-10 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® 7000A Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz 3.3V 100-Pin FBGA Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM7064AE-FC100-10 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® 7000A Family 1.25K Gates 64 Macro Cells 100MHz 3.3V 100-Pin FBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 222.2 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 1250 |
| Number of I/Os | 68 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Number of Programmable I/O | 68 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPM7064AE-FC100-10
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the family name of the CPLD?
How many macro cells does the CPLD have?
What is the maximum operating temperature of the CPLD?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
