Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM2210GF256C5
Intel / Altera EPM2210GF256C5
| Part Number: | Intel / Altera EPM2210GF256C5 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM2210GF256C5 |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX II Family 1700 Macro Cells 201.1MHz 0.18um Technology 1.8V 256-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM2210GF256C5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX II Family 1700 Macro Cells 201.1MHz 0.18um Technology 1.8V 256-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Frequency | 1.8797 GHz |
| Max Frequency | 304 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.89 V |
| Memory Size | 1 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Nominal Supply Current | 40 mA |
| Number of I/Os | 204 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 221 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2210 |
| Number of Macrocells | 1700 |
| Number of Programmable I/O | 204 |
| Operating Supply Current | 40 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 11.2 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 11.2 ns |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPM2210GF256C5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.