Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM2210F256C4N
Intel / Altera EPM2210F256C4N
| Part Number: | Intel / Altera EPM2210F256C4N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM2210F256C4N |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD MAX® II Family 1700 Macro Cells 247.5MHz 0.18um Technology 2.5V/3.3V 256-Pin FBGA Tray |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > Intel---Altera-EPM2210F256C4N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD MAX® II Family 1700 Macro Cells 247.5MHz 0.18um Technology 2.5V/3.3V 256-Pin FBGA Tray
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 256 |
| Number of Terminals | 256 |
| Frequency | 2.3148 GHz |
| Max Frequency | 304 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 1 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 2.375 V |
| Nominal Supply Current | 55 mA |
| Number of I/Os | 204 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 221 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2210 |
| Number of Macrocells | 1700 |
| Number of Programmable I/O | 204 |
| Operating Supply Current | 55 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 9.1 ns |
| Width | 17 mm |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPM2210F256C4N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
How many macro cells does this product have?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





