Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPF10K50RC240-4N
Intel / Altera EPF10K50RC240-4N
| Part Number: | Intel / Altera EPF10K50RC240-4N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPF10K50RC240-4N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 10K Family 50K Gates 2880 Cells 125MHz 0.42um Technology 5V 240-Pin RQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPF10K50RC240-4N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 10K Family 50K Gates 2880 Cells 125MHz 0.42um Technology 5V 240-Pin RQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | QFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 240 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 2.5 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Gates | 116000 |
| Number of I/Os | 189 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 360 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2880 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| RAM Size | 2.5 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 4 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPF10K50RC240-4N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the FPGA?
What is the technology used in the FPGA?
What is the maximum operating temperature of the FPGA?
What is the RAM size of the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.