Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPF10K30AQC240-3
Intel / Altera EPF10K30AQC240-3
| Part Number: | Intel / Altera EPF10K30AQC240-3 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPF10K30AQC240-3 |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA FLEX 10KA Family 30K Gates 1728 Cells 125MHz 0.3um Technology 3.3V 240-Pin PQFP |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPF10K30AQC240-3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA FLEX 10KA Family 30K Gates 1728 Cells 125MHz 0.3um Technology 3.3V 240-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 240 |
| Frequency | 125 MHz |
| Max Frequency | 125 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 1.5 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Gates | 69000 |
| Number of I/Os | 189 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 216 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 1.5 kB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Speed Grade | 3 |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPF10K30AQC240-3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of EPF10K30AQC240-3?
Is EPF10K30AQC240-3 compliant with any industry standards or regulations?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for EPF10K30AQC240-3?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
