Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPCQ16SI8N
Intel / Altera EPCQ16SI8N
| Part Number: | Intel / Altera EPCQ16SI8N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPCQ16SI8N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 16Mb 50 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPCQ16SI8N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 16Mb 50 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Max Frequency | 50 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 2 MB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 100 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPCQ16SI8N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of EPCQ16SI8N?
What is the weight of EPCQ16SI8N?
What compliance standards or regulations does EPCQ16SI8N meet?
What is the maximum operating temperature of EPCQ16SI8N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
