Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPC4QI100N
Intel / Altera EPC4QI100N
| Part Number: | Intel / Altera EPC4QI100N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPC4QI100N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 4Mb 66 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPC4QI100N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 4Mb 66 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 1.758804 g |
| Max Frequency | 66 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Height | 2.7 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 14 mm |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPC4QI100N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of EPC4QI100N?
What is the physical package of EPC4QI100N?
What are the compliance standards or regulations met by EPC4QI100N?
What are the technical specifications of EPC4QI100N?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
