Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPC1441TI32N
Intel / Altera EPC1441TI32N
| Part Number: | Intel / Altera EPC1441TI32N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPC1441TI32N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 440Kb 8 MHz |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EPC1441TI32N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA - Configuration Memory IC - Ser. Config Mem Flash 440Kb 8 MHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Weight | 72.801575 mg |
| Frequency | 16.7 MHz |
| Max Frequency | 8 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Memory Size | 55 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 30 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EPC1441TI32N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's brand?
What is the product's name?
What is the product's category?
What is the product's memory size?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.