Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C8
Intel / Altera EP4CE40F29C8
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE40F29C8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C8 |
| Qty Available: | |
| Description: | OTHER 2003 Non-RoHS Compliant BALL FPGA 85C 141.8kB 200MHz 1.2V |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OTHER 2003 Non-RoHS Compliant BALL FPGA 85C 141.8kB 200MHz 1.2V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 141.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 532 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2475 |
| Number of Logic Elements/Cells | 39600 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 141.8 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE40F29C8
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the RAM size of the product?
What is the number of I/Os of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.