Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C7N
Intel / Altera EP4CE40F29C7N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE40F29C7N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C7N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 39600 Cells 60nm Technology 1.2V 780-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C7N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 39600 Cells 60nm Technology 1.2V 780-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Frequency | 200 MHz |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Junction Temperature (Tj) | 85 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 141.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 970 mV |
| Number of I/Os | 532 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2475 |
| Number of Logic Elements/Cells | 39600 |
| Number of Macrocells | 39600 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 141.8 kB |
| Speed Grade | 7 |
| Height | 2.4 mm |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE40F29C7N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of EP4CE40F29C7N?
What is the brand of EP4CE40F29C7N?
What is the technology used in EP4CE40F29C7N?
How many pins does EP4CE40F29C7N have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

