Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C6
Intel / Altera EP4CE40F29C6
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE40F29C6 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C6 |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 2475 CLBs, 472.5MHz, 39600-Cell, PBGA780 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE40F29C6 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 2475 CLBs, 472.5MHz, 39600-Cell, PBGA780
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 141.8 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 532 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2475 |
| Number of Logic Elements/Cells | 39600 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 141.8 kB |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE40F29C6
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the maximum frequency of the FPGA?
How many logic blocks (LABs) does the FPGA have?
What is the RAM size of the FPGA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.