Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F29C8
Intel / Altera EP4CE30F29C8
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE30F29C8 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F29C8 |
| Qty Available: | |
| Description: | OTHER Non-RoHS Compliant BALL Not Qualified FPGA 85C 1.15V 2.4mm |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F29C8 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OTHER Non-RoHS Compliant BALL Not Qualified FPGA 85C 1.15V 2.4mm
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 532 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1803 |
| Number of Logic Elements/Cells | 28848 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the physical specifications of the product?
What is the compliance status of the product?
What is the product name and brand?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.