Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F29C7
Intel / Altera EP4CE30F29C7
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE30F29C7 |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F29C7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 1803 CLBs, 472.5MHz, 28848-Cell, PBGA780 |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F29C7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 1803 CLBs, 472.5MHz, 28848-Cell, PBGA780
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 780 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 532 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1803 |
| Number of Logic Elements/Cells | 28848 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
How many pins does the EP4CE30F29C7 have?
Is the EP4CE30F29C7 compliant with RoHS?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.