Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F23C6N
Intel / Altera EP4CE30F23C6N
| Part Number: | Intel / Altera EP4CE30F23C6N |
| Manufacturer: | Intel / Altera |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F23C6N |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Cyclone® IV E Family 28848 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA |
PCX has Intel / Altera Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > Intel---Altera-EP4CE30F23C6N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Cyclone® IV E Family 28848 Cells 60nm Technology 1.2V 484-Pin FBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 484 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 1.24 V |
| Memory Size | 74.3 kB |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.16 V |
| Number of I/Os | 328 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1803 |
| Number of Logic Elements/Cells | 28848 |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| RAM Size | 74.3 kB |
| Height | 2 mm |
| Length | 23 mm |
| Width | 23 mm |
Documentation for Intel / Altera Intel / Altera EP4CE30F23C6N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of the Intel / Altera EP4CE30F23C6N?
What is the maximum frequency of the EP4CE30F23C6N?
How many I/Os does the EP4CE30F23C6N have?
Is the EP4CE30F23C6N RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.